Polska - informacje

POLSKA

Oficjalna nazwa: Rzeczpospolita Polska
Ustrój: demokracja parlamentarna
Stolica: Warszawa
Język: polski
Waluta: 1 złoty (zł) = 100 groszy


Rzeczpospolita Polska (RP) – państwo unitarne w Europie Środkowej położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły, Odry i Niemna. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i 9. w Europie. Zamieszkana przez prawie 38,5 miliona ludzi (2014), zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a 6. w Unii Europejskiej.

Od północy Polska graniczy z Rosją (z jej obwodem kaliningradzkim) i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji.

Informacje ogólne
Ludność: W Polsce mieszka 38 500 000osób.
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Polski wynosi 312 679 km².
Strefa czasowa: Czas środkowoeuropejski (UTC+01:00)


Kod telefoniczny i ważniejsze numery telefonów
Kod telefoniczny +48

112 – centrum powiadamiania ratunkowego – jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy,

999 - Pogotowie ratunkowe
997 - Policja
998 - Straz Pozarna


Elektryczność
Elektryczność: 220V / 50 Hz

Klimat
Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. W wyższych partiach Sudetów i Karpat występuje klimat górski.
Latem temperatura z reguły waha się między 18 °C a 30 °C zależnie od regionu. Średnia temperatura to od 17 °C na wybrzeżu do 19,3 °C na Dolnym Śląsku i w okolicach Tarnowa. Zimą od około 0 °C w Świnoujściu, –1 °C na Nizinie Śląskiej, Ziemi Lubuskiej i wybrzeżu, –3 °C w Warszawie do poniżej –5 °C na Suwalszczyźnie.
Średnia roczna temperatura waha się od ponad 9 °C w okolicach Wrocławia, Legnicy i Zielonej Góry do około 6 °C na Suwalszczyźnie.
Opady roczne wynoszą około 600 mm. Najniższe – około 500 mm – notuje się na Kujawach, co związane jest z położeniem tego obszaru w cieniu opadowym pojezierzy; najwyższe – z wyjątkiem gór – notuje się na środkowej części wybrzeża i na Wyżynie Śląskiej (około 750–800 mm rocznie).
Okres wegetacyjny trwa przeciętnie od 180-190 dni na północnym wschodzie kraju do 235 dni w okolicach Słubic, Głogowa i Wrocławia.
Średnio w roku na obszarze Polski występuje od 3 do 5 fal ciepła oraz od 2 do 4 fal chłodu. Obejmują one odpowiednio średnio od 18 do 36 oraz od 13 do 28 dni w roku.
Liczba dni z pokrywą śnieżną jest zróżnicowana i wzrasta w miarę przesuwania się na wschód. Na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej i na Nizinie Śląskiej pokrywa śnieżna zalega przez mniej niż 40 dni w roku, w centrum Polski około 60 dni, a na Suwalszczyźnie przez ponad 100 dni.
Dni gorące, z temperaturą maksymalną powyżej 25 °C, występują od kwietnia do września, czasem także w październiku. Jest ich od około 10-20 na wybrzeżu do ponad 40 na Podkarpaciu i Nizinie Śląskiej. Dni upalnych, z temperaturą maksymalną powyżej 30 °C notuje się od 1 na północy do 8 w okolicach Wrocławia, Tarnowa i Słubic.


Kuchnia

Na kształtowanie się swoistych cech kuchni polskiej miały wpływ przemiany historyczne. Na przestrzeni dziejów kuchnia polska ulegała wpływom i zmianom regionalnym, zwłaszcza że tereny Rzeczypospolitej Polskiej historycznie zamieszkiwała zmieniająca się mozaika narodów. W efekcie silne są kulinarne wpływy wschodnie (tatarsko-tureckie, wcześniej mongolskie), rusińskie, niemieckie, francuskie, włoskie i żydowskie.

Najpopularniejsze polskie potrawy to m.in.: pierogi, kasze, kluski, gołąbki, kotlet schabowy, kotlet mielony, bigos, galareta mięsna, golonka, zupy (żurek, kapuśniak, krupnik, barszcz czerwony, rosół, zupa pomidorowa, zupa ogórkowa, zupa grzybowa, chłodnik), potrawy z kapusty i ziemniaków, pieczywo (chleb żytni, pszenny), ciasta, warzywa, owoce (jabłka, gruszki, rozmaite jagody, porzeczki), ser biały, jak i wszelkiego rodzaju mięsa (głównie wieprzowe, drobiowe i wołowe), rozmaicie przygotowane, oraz w mniejszym stopniu ryby morskie i słodkowodne. Specyficznym polskim deserem są faworki, popularne są też inne wypieki, w tym babka, makowiec, sernik, pierniki czy pączki.

Do bardzo specyficznych potraw i napojów należą także flaki, ogórki kiszone, kapusta kiszona, zsiadłe mleko, maślanka, kefir.

Wśród napojów alkoholowych wódka pędzona ze zbóż i ziemniaków wyparła rozpowszechniony niegdyś miód pitny. Piwo, w Polsce chmielowe, jest napojem tradycyjnym i pospolitym, wino natomiast pija się rzadziej.

Popularnym napojem jest herbata pita często z dodatkiem plasterka cytryny i słodzona cukrem. Herbata przybyła do Polski z Anglii wkrótce po jej ukazaniu się w Zachodniej Europie (za sprawą kupców holenderskich). Jednak jej rozpowszechnienie przypisywane jest zaborcom rosyjskim w XIX wieku. Wówczas do polskich domów w tzw. Kongresówce trafiły samowary z Rosji, gdzie herbata niezależnie pojawiła się w postaci daru z Chin na dworze carskim, na ok. 50 lat przed jej rozpowszechnieniem w Holandii. Popularna jest także kawa, powszechnie pita w Polsce od XVIII wieku, także przez niższe warstwy społeczne, jak rzemieślnicy czy zamożne chłopstwo

Polska - nasza oferta

Andrzejki 2016

25 - 26.11.2016 Po raz kolejny zapraszamy do Skansenu Smaków na szaloną zabawę Andrzejkową. Dobrą zabawę zapewni zespół Dukat, o kulinarne doznania zadbają nasi szefowie kuchni, a wróżki będą odsłaniać przed Państwem tajemnice przyszłości…

szczegóły
BIESZCZADZKIE SAFARI

Traperski kulig Ze względu na swoje uwarunkowania geograficzne i klimatyczne Bieszczady od lat nazywane są polską Alaską. Surowy, górski klimat i małe zaludnienie to czynniki powodujące, że Bieszczady są idealnym miejscem do podejmowania rozmaitych wyzwań, a przede wszystkim mierzenia się z dziką przyrodą i swoimi słabościami.

szczegóły
GÓRY STOŁOWE

Kopalnia złota- Labirynt Błędnych Skał- Góry Stołowe Kopalnia złota - Labirynt Błędnych Skał - Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki) - Sztolnia Włodarz - Rafring po Nysie kłodzkiej


CENA ZA OSOBĘ: 599 PLN

szczegóły
HEJ MAZURY

Lidzbark Warmiński –Reszel – Święta Lipka – Wilczy Szaniec – Olsztyn – Grunwald (Pole Bitwy)

szczegóły
INTEGRACJA  W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ

Białka Tatrzańska Zapraszamy na wyjazd integracyjny do Białki Tatrzańskiej.


szczegóły
JARMARKI BOŻONARODZENIOWE W KRAKOWIE

Zamek Królewsk- Kościół św. Piotra i Pawła-Krakowski Rynek-Sukiennice Świąteczny klimat, przystrojone uliczki, zapach przyprawy korzennej unoszący się w powietrzu, dźwięki kolęd rozbrzmiewające pośród stoisk z regionalnymi smakołykami i możliwość zakupu niepowtarzalnych prezentów dla swoich bliskich.

szczegóły
Kolonia Dźwirzyno

Ośrodek Gród Piastów .

szczegóły
KOLONIA NAD MORZEM -DŹWIRZYNO

Ośrodek Wczasowy "Gród Piastów" w trakcie przygotowania

szczegóły
LWÓW - PIWNĄ ŚCIEŻKĄ

Lwów - Brzesko Poznajcie historyczny Lwów przez fotograficzną grę miejską, którego zwycięzcy będą mieć zaszczyt ugotować ukraiński specjał - kozacką kaszę i upiec  barana na ognisku, a w browarach ukraińskich odkryjcie tajemnicę powstania tego trunku.


CENA ZA OSOBĘ: 579 PLN

szczegóły
Narty Jednodniowe - Szczyrk 2022

Polska | Szczyrk Mountain Resort Białe szaleństwo na jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce - czego chcieć więcej!
Sezon zamknięty

szczegóły
Polska - Bieszczady - 3 dni

Wycieczka w Bieszczady 2021 Łańcut, Blizne, Majdan, Przysłup, Stefkowa, Solina, Sanok.
#ZwiedzajPolskę | #PokochajPolskę! | #OdpoczywajWPolsceBezpiecznie

szczegóły
Polska - Perły Północy - 4 dni

Wycieczka Perły Północnej Polski 2021 Toruń, Gdańsk
#ZwiedzajPolskę | #PokochajPolskę! | #OdpoczywajWPolsceBezpiecznie

szczegóły
Polska - Ski Akademia

Szczawnica - Hotel Jan*** Idealny wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Ciekawy program animacji dla najmłodszych, doświadczeni instruktorzy!

szczegóły
Polska - Ski Akademia

Szczawnica - Hotel Jan*** Idealny wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Ciekawy program animacji dla najmłodszych, doświadczeni instruktorzy!

szczegóły
Polska - Szlak Piastowski - 3 dni

Wycieczka Szlakiem Piastów 2021 Wrocław, Gniezno, Biskupin, Poznań
#ZwiedzajPolskę | #PokochajPolskę! | #OdpoczywajWPolsceBezpiecznie

szczegóły
POLSKA - SZLAK RENESANSU

Kazimierz Dolny, Puławy O uroku tych miast decyduje nie tylko malownicze położenie, które przyciąga rzeszę turystów  i malarzy, ale także wyjątkowy klimat i urokliwe uliczki z renesansowymi kamienicami. 


CENA ZA OSOBĘ: 499 PLN

szczegóły
Polska - Szlakiem Dolnośląskich Atrakcji - 3 dni
ceny od 701 PLN za osobę

Wycieczka Szlakiem Dolnośląskich Atrakcji 2022 Wałbrzych, Kudowa Zdrój, Błędne Skały, Kłodzko, Złoty Stok, Kletno, Kamieniec Ząbkowicki, Moszna.
#ZwiedzajPolskę | #PokochajPolskę! | #OdpoczywajWPolsceBezpiecznie

szczegóły
Polska - Szlakiem Renesansu - 3 dni

Wycieczka Śladami Polskiego Renesansu 2021 Baranów Sandomierski, Sandomierz, Zamość, Lublin, Kazimierz Dolny
#ZwiedzajPolskę | #PokochajPolskę! | #OdpoczywajWPolsceBezpiecznie

szczegóły
Polska - Warszawa i Łódź - 4 dni

Wycieczka do Warszawy i Łodzi 2021 Warszawa, Łódź
#ZwiedzajPolskę | #PokochajPolskę! | #OdpoczywajWPolsceBezpiecznie

szczegóły
Polska- OW Diuna 2021

Bałtyk - Darłówek w trakcie przygotowania

szczegóły
SKANSEN HOLIDAY - OFERTA  ANDRZEJKOWA

W tym roku Andrzejki świętujemy podwójnie! Wybierz jeden z dwóch terminów: 23.11-25.11.2018, 30.11-02.12.2018 i przeżyj niesamowity wieczór pełen wróżb, z przepysznym jedzeniem i muzyką na żywo!

szczegóły
SKANSEN HOLIDAY - OFERTA WALENTYNKOWA

Niezapomniane chwile tylko we dwoje tylko w Skansen Holiday! Zamów pakiet walentynkowy i spędźcie magiczny czas w przytulnym domku nad zalewem.

szczegóły
SNOW RAFTING W ZAKOPANEM

Zakopane Zakopane – miasto położone w województwie małopolskim, będące jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce, przez co nieformalnie nazywane jest „zimową stolicą Polski”.

szczegóły
SPŁYW KAJAKIEM PO RZECE NIDA

Jędrzejów, Tokarnia, Chęciny, Jaskinia Raj; Spływy kajakowe- to od lat najprostsza i jedna z ciekawszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Stwarzają one możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, co sprawia że zaczynamy ją bardziej rozumieć i szanować.

szczegóły
UZBEKISTAN

Wycieczka objazdowa Samarkanda – perła Azji Środkowej, dziedzictwo jednego z najsłynniejszych zdobywców w dziejach świata – Tamerlana Wielkiego, morze Aralskie i wraki statków zagrzebane w piasku – niegdyś jedno z największych mórz śródlądowych dzisiaj niemal w zaniku, klimatyczna pustynia Kyzył-Kum – „Czerwone Piaski”.

szczegóły
WROCŁAW I ZAMKI

Wrocław- Zamek książ - Zamek Grodno

szczegóły
Wycieczki dla grup zorganizowanych

wycieczki i wczasy w Polsce i za granicą Przygotowujemy i realizujemy wyjazdy dla grup zorganizowanych, a także dla szkół i parafii.
Zapraszamy!

szczegóły
xSylwester 2018/2019 - nocna jazda

Niezapomniany Sylwester w Szczyrku Spędź z nami ostatnią noc w tym roku!

szczegóły